داموندمگ

World Mobile چیست؟ ایجاد اتصال دیجیتال جهانی

DAMOND
World Mobile

World Mobile چیست؟ و چرا خود را به عنوان یک پلتفرم پیشرفته با مأموریت تغییر شکل ارتباطاتی در جهان معرفی می‌کند؟ برای بررسی این سوالات با ما در داموندمگ همراه باشید.  این شرکت آرزوی تغییر وضعیت موجود را با استفاده از بلاک چین و فناوری های مرتبط دارد. هدف آن این است که همه را در همه جا به هم متصل کند و هم‌زمان راه را برای آزادی و کرامت اقتصادی هموار سازد. بدون شک این یک تلاش کاملاً بلندپروازانه است، تلاشی که احتمالاً حتی منحصر به فرد World Mobile نیست. این اتصال دیجیتال همگانی و در سطح جهان، می تواند گامی بزرگ به سمت دسترسی های آسان و بی نهایت تمامی افراد جهان به صورت یکسان باشد. این پلتفرم به منظور باز کردن در های نوین و رونمایی از اشکال جدید ارتباطی پیشگام است.

World Mobile چیست؟

طبق مقاله What Is World Mobile?، این پلتفرم در سال 2018 راه اندازی شد، و هدف آن کمک به تبدیل جهان به یک “دهکده جهانی” است. این هدف تنها زمانی امکان‌پذیر است که حتی مناطق محروم از نظر اقتصادی مانند جنوب صحرای آفریقا که حدوداً دارای 22% اتصال است به 100% برسد.

برای تحقق این امر، World Mobile در حال ساخت اولین شبکه تلفن همراه در جهان است که از فناوری بلاک چین، انرژی‌های تجدیدپذیر و اقتصاد اشتراک گذاری پشتیبانی می‌کند. این در تلاش است که مدل کسب‌وکار منحصربه‌فرد آن، زیرساخت ارتباطی بسیار برتر را در مقایسه با آنچه که توسط اپراتورهای شبکه تلفن همراه ارائه می‌شود، تضمین می‌کند. از ویژگی‌های این شبکه تلفن همراه می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • ساختار غیرمتمرکز World Mobile به امنیت، مقیاس پذیری و شفافیت بهتر منجر خواهد شد.
 • تمرکززدایی همچنین کاهش قابل توجه هزینه‌ها را تضمین می‌کند. این امر به نوبه خود به خدمات مالی و مؤسسات آموزشی و… کمک خواهد کرد.
 • استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر با کاهش هزینه برق همراه است. همچنین این امر اتصال حتی روستایی‌ترین مکان‌ها را که دسترسی محدود به برق دارند را آسان‌تر می‌کند.

همچنین شایان ذکر است که بخش بزرگی از جمعیت جهان هیچ گونه مدرک هویتی معتبری ندارند. برای حل این مشکل، World Mobile با همکاری Input-Output Global (IOG) قصد دارد برای همه کاربران شناسه دیجیتال ایجاد کند.

World Mobile LOGO

Atala PRISM، ارائه دهنده شناسنامه دیجیتال

World Mobile راه حل شاخص هویت IOG، Atala PRISM را برای ایجاد شناسه‌های دیجیتال برای کاربران خود به کار گرفته است، Atala PRISM یک پلتفرم هویت مستقل (SSI) است که بر روی بلاک چین کاردانو ساخته شده است. این رویکرد جدید مدیریت هویت را تسهیل کرده و در آن کاربران کنترل کامل بر نحوه دسترسی اشخاص ثالث و استفاده از داده‌های شخصی خود را دارند.

هنگامی که اقشار ضعیف جامعه این شناسه‌های دیجیتال را دریافت کنند، دسترسی بهتری به مراقبت‌های بهداشتی، بانکداری دیجیتال، آموزش، و دیگر امکانات خواهند داشت.

همکاری با IOG همچنین به World Mobile اجازه می‌دهد تا از پلتفرم مبتنی بر بلاک چین کاردانو سابق استفاده کند. برخی از مزایای این امر عبارت‌اند از:

 • کارمزد پایین تراکنش
 • سرعت معاملات سریع
 • حریم خصوصی و امنیت بالا
 • درجه بالاتری از شفافیت و تغییرناپذیری
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چه عاملی ارزش بیت‌ کوین را تعیین می‌کند؟

اقتصاد اشتراک گذاری چیست؟

اقتصاد اشتراکی یک مدل اقتصادی است که در آن افراد یا گروه‌ها منابع را به طور مداوم به اشتراک می‌گذارند. این همکاری، دارایی‌های فیزیکی را به خدمات تبدیل می‌کند. همچنین افراد و سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا از منابع کم استفاده درآمد کسب کنند.

World Mobile روش خاص خود را در استفاده از مدل اقتصاد اشتراک گذاری دارد. شبکه غیرمتمرکز زیربنایی این پلتفرم به کاربران و شرکت‌کنندگان سهمی متقابل در موفقیت‌ها ارائه می‌دهد.

به‌عنوان‌مثال، هر کاربر ممکن است انتخاب کند که اپراتور شبکه شود یا از طریق روش‌های دیگر در شبکه مشارکت کند. با انجام این کار، آنها با توکن World Mobile  (WMT) که دارایی بومی در اکوسیستم جهانی موبایل است پاداش دریافت می‌کنند. این جوایز متناسب با سهم آنها در شبکه است.

World Mobile گامی به سمت جلو

شبکه تلفن همراه World Mobile ترکیبی فراتر از زیرساخت‌های قدیمی است. در قلب طرح شبکه World Mobile، ترکیبی از طیف‌هایی مانند ارتباطات نوری فضای آزاد FSO)، سرویس رادیویی پهن باند شهروند (CBRS)، Wi-Fi، فضای سفید تلویزیونTVWS و سایر فرستنده‌های رادیویی استفاده می‌کند.

این طیف‌ها نیاز به مجوز و خرید اشتراک ندارند. همان‌طور که تصور می‌کنید. مزایای استفاده از طیف بدون مجوز در نهایت از طریق اتصالات اینترنتی، ارزان‌تر به کاربران نهایی می‌رسد.

این شرکت همچنین به این نکته توجه می‌کند که تا حد امکان از سخت‌افزارها نیز استفاده کند. در این سخت‌افزارها از تجهیزات مختلفی استفاده شده است. آن ها از مارک‌های معتبر مانند سیسکو، ایسوس، اریکسون، موتورولا و نت گیر و غیره تهیه می‌شوند.

این تلاش برای کاهش وابستگی به زیرساخت‌های قدیمی چندین مزیت را به همراه دارد، از جمله:

 • کاهش هزینه
 • شبکه و زیرساخت زیربنایی به یک تأمین کننده و/یا فناوری خاص محدود نمی‌شود.
 • بدون نیاز به اجرای برنامه‌های تحقیق و توسعه مستقل برای سخت افزار و تجهیزات
 • اتصال برتر با اینترنت سریع‌تر
موبایل ورد
موبایل ورد

World Mobile و زیربنا آن

World Mobile تمام تراکنش‌هایی را که در شبکه غیرمتمرکز خود از طریق زنجیره جهانی موبایل انجام می‌شود، پردازش می‌کند. مسئولیت ایمن سازی شبکه مستقیماً بر عهده سهام‌داران و اپراتورهای گره است.

می‌توانید توکن‌های جهانی موبایلWMT خود را با اپراتورهای گره انتخابی خود به اشتراک بگذارید و جوایزی کسب کنید. پاداشی که دریافت می‌کنید متناسب با حجم WMT شما است.

اپراتورهای گره مسئول اعتبارسنجی تمامی تراکنش‌های انجام شده توسط کاربران و ایمن سازی شبکه هستند. توجه داشته باشید که منظور از کاربران در اینجا هر فرد یا گروهی است که از خدمات World Mobile از جمله دسترسی به اینترنت، پیام‌رسانی و غیره استفاده می‌کند.

برای عملکرد بهینه اقتصادی در اشتراک گذاری، شبکه جهانی موبایل دارای معماری متشکل از سه لایه گره است. این لایه‌ها عبارت‌اند از:

 • گره‌های اتر
 • گره‌های زمینی
 • گره‌های هوایی

گره های اتر در World Mobile

گره‌های اتر پلی بین شبکه‌های مخابراتی قدیمی و شبکه جهانی موبایل هستند. به همین دلیل است که هر کشور باید حداقل یک گره اتر داشته باشد تا شبکه تلفن همراه غیرمتمرکز در آنجا فعالیت کند.

اپراتورهای Aether Node باید از مقررات محلی پیروی کنند، بنابراین، باید مجوزهای لازم را برای فعالیت داشته باشند. علاوه بر مجوزهای الزامی توسط دولت، آنها همچنین باید حداقل 1 میلیون WMT داشته باشند تا واجد شرایط تبدیل شدن به اپراتور Aether Node باشند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن و استاندارد TRC10 چیست؟

به عبارت دیگر، تنها چند اپراتور گره منتخب معمولاً واجد شرایط اجرای این گره‌ها هستند. به عنوان یک اپراتور Aether Node، جوایز شما بر اساس حجم ترافیک پردازش شده توسط گره خاصی است که بر آن نظارت می‌کنید تعیین می‌شود. جوایز معمولاً با ارز محلی برای مطابقت با مقررات محلی پرداخت می‌شود.

موبایل جهانی
موبایل جهانی

گره های زمینی در World Mobile

هر کسی که یک رایانه شخصی و یک اتصال اینترنتی فعال دارد، می‌تواند اپراتور گره زمینی شود؛ بنابراین، اگر می‌خواهید به عنوان یک اپراتور گره به اکوسیستم جهانی موبایل کمک کنید، این ساده‌ترین راه برای ورود است.

اپراتورهای گره زمینی شبکه غیرمتمرکز را تأیید و ایمن می‌کنند و برای مشارکت خود در WMT پاداش می‌گیرند.

در حالی که حداقل مقدار برای کارکردن گره زمینی 100000 WMT است، شما لزوماً مجبور نیستید 100000 WMT را به صورت جداگانه در کیف پول خود نگه دارید. این امکان برای کاربران وجود دارد که حداقل مقدار تعیین شده را در یک استخر ایجاد و توسط اپراتور گره تقسیم کنند. شرکت‌کنندگان در استخر، توکن‌های WMT متناسب با سهام خود دریافت می‌کنند.

گره های هوایی در World Mobile

لایه سوم در معماری شبکه جهانی موبایل، Air Nodes اتصال واقعی را به توده‌ها ارائه می‌دهد. این گره‌ها بدون پرداختن به جزئیات فنی، سیگنال را از گره‌های قبلی دریافت می‌کنند، این سیگنال‌ها را پردازش کرده و سپس اتصال اینترنت بی‌سیم را به کاربران نهایی ارسال می‌کنند.

گره‌های هوایی پیکربندی ثابتی ندارند، به همین دلیل معمولاً این گره‌ها بسته به ظرفیت و نیاز مکان، پیکربندی‌های مختلفی دارند. به همین دلیل است که اگر می‌خواهید یک اپراتور Air Node باشید، چند انتخاب در اختیار دارید.

به‌عنوان‌مثال، می‌توانید  Raspberry Pi 4 را با آنتن خوب انتخاب کنید. از طرف دیگر، می‌توانید به سراغ یک برج بزرگ بسیار گران‌تر بروید که چندین برابر قیمت دارد.

اپراتورهای Air Node معمولاً پاداش‌های خود را به ارز محلی دریافت می‌کنند. با این حال، اگر در کشوری زندگی می‌کنید که ارزهای دیجیتال قانونی هستند. می‌توانید پاداش‌های خود را به WMT تبدیل کنید.

تعامل لایه ها در World Mobile

ابتدا، کاربر برای دسترسی به شبکه تلفن همراه غیرمتمرکز World Mobile به نزدیک‌ترین Air Node خود متصل می‌شود. سپس Air Node از Internode API برای ارسال جزئیات احراز هویت کاربر به لایه بعدی متشکل از گره‌های زمینی استفاده می‌کند. (همان‌طور که از نام آن پیداست، Internode API بر تمامی ارتباطات بین گره‌ها نظارت می‌کند.)

هنگامی که اپراتورهای گره زمینی جزئیات احراز هویت را تأیید کردند، خدمات و موجودی حساب در دسترس کاربر به گره هوایی بازگردانده می‌شود.

Air Node همچنین مسئولیت جمع آوری و استفاده از خدمات کاربران را بر عهده دارد. هر بار که کاربر عملیاتی را به پایان می‌رساند، یک گره هوایی تراکنش را به گره زمینی ارسال می‌کند. با این کار اعتبار آن تأیید می شود.

همچنین، تمام ارتباطات بین سیستم‌ها و گره‌ها رمزگذاری شده است. این بدان معناست که تمام داده‌ها و تراکنش‌های کاربر از جمله تماس‌ها، ایمیل‌ها، پیام‌ها و سایر خدمات آنلاین با رمزگذاری سرتاسر ایمن می‌شوند.

World Mobile چگونه مناطق دورافتاده را به هم متصل می کند؟

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، World Mobile یک مدل شبکه ترکیبی را به کار می‌گیرد که این کار را آسان‌تر می‌کند:

 1. برای برقراری ارتباط دیجیتال به نقاط دور افتاده دامنه را گسترده می‌کند.
 2. اینترنت پرسرعت ارائه می‌دهد.
 3. کار را با کسری از هزینه‌ای که MNOهای معمولی یا ISPها باید متحمل شوند انجام می‌دهد.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ کسب سود از نگهداری رمزارز

شبکه هیبریدی، ترکیبی از تجهیزات مختلف تشکیل شده است. با این حال، تقریباً همیشه شامل یک شبکه Wi-Fi به همراه یک باند طیف بدون مجوز است.

اغلب، شرکت آخرین مایل اتصال فیبر موجود در یک منطقه خاص را انتخاب می‌کند و سپس آن را از آنجا می‌برد تا با استفاده از طیف‌های بدون مجوز، مناطقی را که قبلاً متصل نبوده‌اند پوشش دهد و در مواردی که شامل مناطق حتی دورتر مانند جزایر و روستاهای منزوی می‌شود، استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و مدارهای پایین زمینیLEO نیز یک گزینه است.

MWT
MWT

($WMT) توکن شبکه World Mobile

World Mobile Token یک توکن کاربردی است که اجزای مختلف در اکوسیستم World Mobile را به هم متصل می‌کند.

به مشارکت کاربران در شبکه، پاداش داده می‌شود. این پاداش‌ها معمولاً به دو شکل هستند:

 • کارمزد تراکنش
 • پاداش تورمی

اپراتورهای گره، کارمزد تراکنش‌ها را به WMT دریافت می‌کنند که سپس با سهام‌داران توکن‌ها را در گره‌های خود به اشتراک می‌گذارند. در مورد پاداش تورم، شرکت 29 درصد از کل عرضه توکن را برای سهام‌داران و اپراتورهای گره نگه داشته است.

پاداش‌های تورمی، با طراحی، در طول زمان کاهش می‌یابد. این برای حفظ نسبت ریسک به پاداش سالم برای سهام‌داران و اپراتورهای گره است، زیرا شبکه در طول زمان بالغ می‌شود.

World Mobile Token
World Mobile Token

سخن آخر

به نظر می‌رسد این پروژه در مسیر درستی قرار دارد. پروژه World Mobile به رهبری یکی از بنیان‌گذاران و مدیر عامل شرکت یکی واتکینز در حال حاضر مشغول تلاش برای گسترش ردپای جهانی خود با پیوستن به نیروها با کشورها و دولت‌های محلی و همچنین شرکت‌های مخابراتی و سایر سهام‌داران در صنعت ارتباطات جهانی است.

به‌عنوان‌مثال، این شرکت در حال حاضر شبکه بتا خود را در زنگبار، جزیره‌ای خودمختار در شرق آفریقا، راه اندازی کرده است. همچنین گزارش شده است که در حال مذاکره با نهادهای نظارتی است که بخش‌های مخابراتی را در بیش از 20 کشور نمایندگی می‌کنند. World Mobile می‌تواند گامی بزرگ به سمت آینده در جهت اتصال تمام افراد جهان به هم باشد.

سؤالات متداول

World Mobile چیست؟

World Mobile یک اپراتور شبکه تلفن همراه دارای مجوزMNO است. این شرکت خود را به عنوان اولین MNO در جهان معرفی می‌کند که بر اساس فناوری بلاک چین، اقتصاد اشتراک گذاری و انرژی‌های تجدیدپذیر ساخته شده است.

هدف جهانی موبایل حل چه مشکلی است؟

هدف اصلی World Mobile ایجاد اتصال دیجیتال تا آخرین مایل در مقیاس جهانی است. در این مسیر، این شرکت همچنین در نظر دارد تا پیوستگی فعل و انفعالات مالی را در ابعاد میلیاردها نفر گسترش دهد.

آیا World Mobile رقیبی دارد؟

World Mobile اولین اپراتور شبکه تلفن همراه بر روی بلاک چین است. در حالی که برخی از شرکت‌های دیگر مانند هلیوم (یک پلتفرم اینترنت اشیا) نیز دیدگاه مشابهی دارند، اما رقبای مستقیمی نیستند.

زنجیره جهانی موبایل چیست؟

زنجیره جهانی موبایلWMC اساساً یک زنجیره جانبی کاردانو بر اساس پروتکل Ouroboros است. این شامل سه لایه گره شامل گره اتر، گره زمینی و گره هوایی است.

از کجا می توانم World Mobile Token را بخرم؟

از ژوئن 2022، چندین صرافی پیشرو $WMT را فهرست کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید دلار WMT را در صرافی‌هایی مانند ADAX Pro، MEXC، KuCoin، Huobi Global، ZB.COM و BitMart بخرید و معامله کنید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.