داموندمگ

پول بدون کار: از رویا تا واقعیت در دنیای کریپتو

DAMOND

از زمانی که پول اختراع شده، آرزوی بسیاری از انسان‌ها این بوده که پول بدون کار کردن به دست بیاورند. چند قرن است که با وجود روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری، این آرزو دست‌یافتنی‌تر به نظر می‌رسد. اخیرا، با توسعه ارزهای دیجیتال و امور مالی غیر متمرکز (Decentralized Finance) یا دیفای، روش‌های جدیدتری برای پول درآوردن با کم‌ترین دردسر ایجاد شده است؛ از جمله این روش‌ها می‌توان به کسب درآمد از بازی (Play-to-Earn)، کسب درآمد از راه رفتن (Move-to-Earn)، کسب درآمد از تماشا کردن (Watch-to-Earn) و کسب درآمد از خلق کردن (Create-to-Earn) اشاره کرد.

با اینکه سرمایه‌گذاری در بانک‌ها، بازار فارکس، بورس و دیگر بازارهای مالی، روش بی‌دردسری برای کسب درآمد به نظر می‌رسد، اما برای پول درآوردن از این روش‌ها باید سرمایه اولیه خوبی داشته باشید. در مقابل، پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های بلاک چینی زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا از هیچ، پول دربیاورید و به کار کردن هم نیازی نداشته باشید.

در این مقاله، روش‌های مختلف به دست آوردن پول بدون کار در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم. پس از مطالعه کامل مقاله پیش رو، دانشی کلی در رابطه با هر یک از این روش‌ها خواهید داشت و می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام یک از آن‌ها برای شما مناسب‌تر است. با داموندمگ همراه باشید.

روش های درآوردن پول بدون کار در دنیای کریپتو

دنیای بلاک چین و دیفای دنیای تحقق ناممکن‌ها است؛ در فضای دیفای و بر بستر بلاک چین‌ها، چیزهایی می‌بینید که شاید پیش از این فقط در تصورات شما ممکن بودند. یکی از شگفتی‌های این دنیای جدید و ناآشنا، امکان پول درآوردن بدون زحمت است.

به لطف فناوری بلاک چین و توسعه امور مالی غیر متمرکز، روش‌های متعددی برای پولی کردن تمامی فعالیت‌های انسانی، حتی فعالیت‌های روزمره مثل قدم زدن نیز امکان‌پذیر شده است.

در زیر، چهار روش بی‌دردسر پول درآوردن در دنیای کرپیتو را که روش‌های خوبی برای پول درآوردن از اینترنت با گوشی نیز هستند، برای شما مخاطبان گرامی مجله صرافی ارز دیجیتال داموند توضیح می‌دهیم.

۱- بازی کن و پول دربیاور!

پول بدون کار با بازی کردن

منظور از بازی برای کسب درآمد یا P2E، بازی کردن در پلتفرم‌هایی است که امکان پول درآوردن به ازای بازی کردن یا پول درآوردن به عنوان پاداش برنده شدن در رقابت‌های درون بازی را برای کاربران فراهم می‌آورند. معمولا، بازیکنان می‌توانند با سرمایه‌گذاری و فعالیت در چنین پلتفرم‌هایی، دارایی‌های درون بازی مثل توکن‌های غیرمثلی (NFTها) یا ارزهای دیجیتال را دریافت کنند که امکان تبدیل آن‌ها به پول واقعی وجودا دارند.

تقریبا تمامی چنین پلتفرم‌هایی بر بستر شبکه‌های بلاک چین کار می‌کنند. فناوری بلاک چین با داشتن امتیازاتی مثل امنیت، شفافیت و دسترسی همگانی، بستر بسیار مناسبی برای انجام امور مالی مختلف، مثل بازی‌های کسب درآمد فراهم آورده است.

تقریبا در هر کجای دنیا که باشید، می‌توانید فقط با اتصال به اینترنت و یک گوشی یا لپ تاپ در پلتفرم‌های P2E فعالیت کنید و پول دربیاورید. اما چگونه چنین چیزی ممکن است و چرا در ازای بازی کردن به شما پول می‌دهند؟

در واقع، بازی کردن شما در پلتفرم‌های P2E برای دیگر گیمرها و نیز، توسعه‌دهندگان بازی، خلق ارزش می‌کند. آن‌ها نیز در مقابل به شما دارایی‌های درون بازی مثل ارزهای دیجیتال یا NFTها را می‌دهند که در نهایت می‌توانید آن‌ها را به پول واقعی تبدیل کنید. اگر دنبال پول بدون کار هستید، یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های پیش روی شما بازی‌های بلاک چینی P2E هستند.

مثالی عالی از بازی‌های P2E بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) است. در این بازی، آکسی‌ها موجوداتی دوست داشتنی هستند که بازیکنان می‌توانند آن‌ها به دست آورند و پرورش دهند. همچنین، آکسی‌های بازیکنان می‌توانند با همدیگر نبرد کنند و پاداش‌هایی را برای بازیکنان مالک خود همراه داشته باشند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ساخت NFT + ساخت NFT رایگان در OpenSea

آکسی اینفینیتی

هر آکسی در واقع نوعی توکن غیر مثلی یا همان NFT است که قابلیت خرید و فروش در بازارهای NFT را دارد. می‌توان گفت که این پلتفرم، از اقتصادی کامل و بی‌نقص برخوردار است که Lunacia نامیده می‌شود.

کاربران می‌توانند در Lunacia با توکن‌های بومی بازی به نام SLP و AXS، زمین بخرند و آکسی‌های خودشان را پرورش دهند. همچنین، امکان سواپ کردن این توکن‌ها با دیگر ارزهای دیجیتال در صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال نیز وجود دارد و به راحتی می‌توان آن‌ها را به پول واقعی تبدیل کرد.

بازی‌های کسب درآمد مثل آکسی اینفینیتی روشی عالی برای کسب پول بدون کار هستند و مردم در سرتاسر کره خاکی می‌‌توانند روی آن‌ها به عنوان منبع درآمد بسیار خوبی حساب باز کنند. تخمین زده می‌شود که مردم فیلیپین، تنها با بازی کردن آکسی اینفینیتی، ماهانه بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار درآمد دارند که بیش از ۱۰ برابر پایه حقوق وزارت کار در کشور ما است! همچنین، خیلی از ویتنامی‌ها نیز به چنان درآمدهای خوبی از بازی‌های P2E رسیده‌اند که از کارهای تمام-وقت خود استعفا داده‌اند.

از دیگر بازی‌های NFT که می‌توانید با آن‌ها پول در بیاورید می‌توان به  همسایه من آلیس (My Neighbor Alice)، سند باکس (SandBox)، اسپلینترلندز (Splinterlands)، امبر سورد (Ember Sord) و استار اطلس (Star Atlas) اشاره کرد.

ارزش بازار NFTها در سال ۲۰۲۱ به رقم شگفت‌انگیز ۲.۵ میلیارد دلار رسید و انتظار می‌رود که حتی با سقوط قیمت رمزارزها در آغاز سال ۲۰۲۲، شاهد رشد بازار NFTها و بازی‌های P2E در سال‌های آتی باشیم. در واقع، شکوفایی بازار NFTها، منجر به ظهور روش‌های جدیدی برای درآوردن پول بدون کار کردن در دنیای کریپتو شده است که در ادامه، به آن‌ها می‌پردازیم. همچنان با ما همراه باشید.

۲- کسب پول بدون کار با قدم زدن!

پول بدون کار با راه رفتن

یکی از جدیدترین روش‌های کسب درآمد بدون زحمت در دنیای دیفای و ارزهای دیجیتال، حرکت کردن برای کسب درآمد یا M2E است. خوبی M2E در مقایسه با P2E این است که نه تنها به شما کمک می‌کند تا فقط از راه رفتن‌های روزمره خود پول در بیاورید، بلکه شما را تشویق به ورزش کردن می‌کند که با حفظ سلامتی شما، ارتباط مستقیم دارد. در واقع، اسپانسر اصلی بعضی از پلتفرم‌های M2E، مؤسسات فعال در حوزه بهداشت و سلامتی و بیمه هستند!

پلتفرم‌های M2E نیز همانند پلتفرم‌های P2E، در ازای مشارکت یا برنده شدن رقابت‌ها، دارایی‌های درون بازی مثل NFTهای کفش یا رمزارزهایی را به شما پاداش می‌دهند که امکان تبدیل شدن به پول واقعی در بازارهای NFT یا در صرافی‌های ارز دیجیتال را دارند.

معمولا داده‌های تحرک کاربران در چنین پلتفرم‌هایی، به کمک اپلیکیشن‌های تلفن همراه یا دستگاه‌های رهگیری تحرک و تنهاسب اندام، گردآوری می‌شوند و در صورت تأیید شدن، می‌توانند با پاداش مالی همراه باشند. از این پاداش‌ها می‌توان برای خرید کالاها و خدمات درون بازی استفاده کرد یا آن‌ها را در صرافی‌های ارز دیجیتال یا بازارهای NFT به فروش رساند.

در حال حاضر، چندین پلتفرم بلاک چینی برای درآورن پول بدون کار و تنها با قدم زدن وجود دارند که یکی از بهترین‌های آن‌ها STEPN نام دارد. ارزش توکن بومی این پروژه یعنی GMT، تنها ظرف یک ماه، ۳۶۰۰ درصد رشد کرد!

stepn

برای شروع کار در STEPN باید NFTهای مخصوص این بازی که کتانی (Sneakers) نامیده می‌شوند را بخرید. این NFTها قابل مینت کردن (Minting) هستند و طراحی‌ها و کیفیت‌های متفاوتی دارند. در حال حاضر، امکان خرید و فروش کتانی‌های STEPN در اکثر بازارهای اصلی NFTها وجود دارد.

STEPN بر بستر بلاک چین سولانا کار می‌کند و برای خرید هر کتانی باید چیزی حدود ۱۰ SOL هزینه کنید. با توجه به قیمت SOL در زمان نوشته شدن این مقاله (۲۲ تیر ماه ۱۴۰۱)، هر جفت کتانی STEPN، چیزی حدود ۳۳۰ دلار برای شما آب می‌خورد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  وایت لیست NFT چیست؟ ۵ مرحله وارد شدن به وایت لیست NFT

پروژه STEPN اولین پلتفرم M2E بود و امروزه، پلتفرم‌های دیگری مثل Dotmoovs و Genopets نیز توسعه یافته‌اند که در ازای فعالیت فیزیکی به کاربران پاداش می‌دهند. بعضی از این پروژه‌ها هنوز در فاز بتا قرار دارند ولی پروژه‌هایی هستند که می‌توان روی رشد و پیشرفت آن‌ها حساب باز کرد.

۳- تماشا کن و پول دربیاور!

تماشان کن و پول دربیاور

بدون شک، یکی از خلاقانه‌ترین روش‌های به دست آوردن پول بدون کار در دنیای کریپتو، روش تماشا کردن و پول درآوردن یا W2E است. در این روش پول درآوردن بدون زحمت، تنها کاری که کاربر برای کسب درآمد باید انجام دهد، تماشای ویدئو است.

با در نظر گرفتن اینکه در حال حاضر تنها تعداد معدودی پلتفرم محبوب انتشار محتوای ویدئویی، مثل یوتیوب در دنیا وجود دارد، به نظر می‌رسد که بازار W2E پتانسیل بالایی برای رشد داشته باشد و در سال‌های آینده، میلیون‌ها نفر را در سرتاسر دنیا به خودش جذب کند.

در حال حاضر، صنعت W2E تقریبا در انحصار XCAD Network قرار دارد. تولیدکنندگان محتوای ویدئویی که محتواهای خود را در یوتیوب منتشر می‌کنند، می‌توانند با استفاده از این پلتفرم، توکن‌های طرفداری و NFTهای مخصوص خودشان را بسازند و با پاداش دادن آن‌ها به کاربران یوتیوب در ازای تماشای ویدئوهای خود، بازدید از ویدئوهایشان را بالا ببرند.

XCAD-Network

در زمان نوشتن این مقاله، مجموع مشترکین یوتیوبرهایی که از XCAD Network برای افزایش بازدید ویدئوهای خود استفاده می‌کنند به بیش از ۲۶۰ میلیون نفر رسیده است.

با اینکه XCAD Network اولین پروژه بلاک چینی W2E محسوب می‌شود، اما سال‌ها پیش از معرفی ارزهای دیجیتال، بعضی از پلتفرم‌ها به ازای تماشای ویدئوهای خاصی، مبلغ کمی را به تماشاچیان پاداش می‌دادند. البته، XCAD Network تفاوتی اساسی با آن پروژه‌ها دارد؛ در این پروژه، نیازی نیست که کاربران ساعت‌ها به تماشای ویدئوهایی بپردازند که علاقه‌ای به تماشای آن‌ها ندارند، اینترنت زیادی مصرف کنند و در نهایت، مبلغ کمی به عنوان پاداش بگیرند، بلکه تنها کافی است افزونه XCAD Network را نصب کنند و با هر ویدئویی در هر زمانی که تماشا می‌کنند، پول در بیاورند! بدیهی است که ویدئو باید متعلق به یوتیوبری باشد که توکن طرفداری یا NFT خودش را در XCAD Network ساخته است.

قرار است که افزونه XCAD Network در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ در دسترس قرار بگیرد. این پروژه، یکی از موفق‌ترین پروژه‌های ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۱ بود و توکن بومی آن به نام XCAD در زمان نوشته شدن این مقاله با قیمتی نزدیک به ۴۰ برابر عرضه اولیه در صرافی‌های ارز دیجیتال به فروش می‌رسد.

۴- بساز و پول دربیاور

بساز و پول دربیاور

روش آخر به دست آوردن پول بدون کار که در این مقاله برای شما توضیح می‌دهیم، روش C2E است که البته کمی با روش‌های دیگر فرق دارد و نمی‌توان آن را خیلی بدون زحمت دانست. C2E اولین بار در Decentraland که نوعی اکوسیستم متاورسی محسوب می‌شود، معرفی شد. در این اکوسیستم، کاربران می‌توانند تقریبا هر چیزی را بسازند.

Decentraland با ابزارهای بسیار متنوع، امکان ساخت انواع دارایی‌های درون بازی شامل ساختمان‌ها، تجربیات انیمیشنی، پوشیدنی‌ها و اکسسوری‌ها، آثار هنری و … را برای کاربران فراهم آورده است. این دارایی‌ها را می‌توان در خود متاورس Decentraland یا در دیگر بازارها به فروش رساند.

با ترند شدن متاورس، پلتفرم‌های متعدد دیگری مثل سند باکس، CEEK VR و High Street نیز امکان کسب پول با ساخت دارایی‌های درون-بازی را برای کاربران خود فراهم آورده‌اند. با توجه به اهمیت مالکیت محتوا در وب ۳، بعید نیست که C2E در سال‌های آینده رواج بیشتری پیدا کند و به یکی از روش‌های درآمدزایی در متاورس تبدیل شود.

کدام پروژه های کسب پول بدون کار برای شما مناسب تر هستند؟

همانطور که دیدید، چهار روش اصلی کسب درآمد بدون زحمت زیاد در دنیای کریپتو وجود دارد که رایج‌ترین‌های آن‌ها، P2E و M2E هستند. با این حال، C2E و W2E نیز می‌توانند در سال‌های آینده رشد قابل توجهی داشته باشند.

پروژه‌های متعددی در وب ۳ وجود دارند که می‌توان در آن‌ها بر اساس مدل‌های بالا کسب درآمد کرد اما هر کدام از این پروژه‌ها، نقاط ضعف و قوت خودشان را دارند. در زیر، مهم‌ترین عواملی را که در انتخاب پروژه برای کسب پول بدون کار کردن در دنیای کریپتو باید در نظر بگیرید، برای شما توضیح داده‌ایم:

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کریپتوپانکس Cryptopunks چیست؟ آغازگر آثار هنری در قالب NFT

۱- پایداری: بسیاری از پروژه‌های کسب درآمد، پاداش بسیار خوبی در ازای زحمتی اندک به کاربران می‌دهند. با اینکه چنین چیزی در کوتاه-مدت جذاب به نظر می‌رسد اما طبیعتا منجر به تورم می‌شود و نهایتا، دارایی‌های شما ارزش خودشان را از دست می‌دهند. بنابراین، اولین چیزی که در انتخاب پروژه برای کسب درآمد در دنیای کریپتو باید به آن توجه داشته باشید، اقتصاد توکنی سالم و پاداش‌های منطقی است.

۲- دسترسی: با اینکه بسیاری از پروژه‌های کسب درآمد در کریپتو در دسترس عموم قرار دارند اما بعضی دیگر نیز در روزهای اولیه خود به سادگی قابل دسترسی نیستند. پیش از سرمایه‌گذاری روی هر پروژه‌ای، موانع دسترسی به آن را در نظر بگیرید زیرا ارزش هر پروژه به استقبال عمومی از آن بستگی دارد.

۳- منبع درآمد: پیش از اینکه روی پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کنید یا وقت خود را به بازی کردن در پلتفرم آن اختصاص دهید، باید از خود بپرسید که این پروژه، چطور درآمد به دست می‌آورد و چطور به من پاداش می‌دهد؟ آیا پاداش‌ها بدون پشوانه و بی حساب و کتاب هستند؟ در این صورت خیالتان راحت باشد که پس از مدتی، دارایی‌هایی که در آن پلتفرم به عنوان پاداش به کاربران پرداخت می‌شوند، ارزش خودشان را از دست می‌دهند. بنابراین، منبع درآمد پروژه را در نظر داشته باشید.

۴- رقابت: با افزایش استقبال از روش‌های کسب پول بدون کار در دنیای کریپتو، قطعا رقابت بین پروژه‌ها، بیشتر و بیشتر می‌شود. پیش از اینکه روی پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کنید یا وقت خود را به آن اختصاص دهید، محصولی که آن پروژه عرضه می‌کند را از نظر وجود رقبای دیگر بررسی کنید و بهتر است روی پروژه‌هایی که رقبای کمتری دارند، سرمایه‌گذاری کنید اما به یاد داشته باشید که بی‌رقیب بودن همیشه تضمینی بر موفقیت یک پروژه نیست.

سوالات پر تکرار در رابطه با کسب پول بدون کار در دنیای کریپتو

۱- چطور می توانم بدون سرمایه اولیه در کرپیتو پول در بیاوریم؟

در صورتی که سرمایه اولیه برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال ندارید می‌توانید با مشارکت در پروژه‌هایی مثل P2E، W2E، M2E و C2E از هیچ، پول بدون کار دربیاورید.

۲- بهترین روش درآوردن پول بدون کار در دنیای کریپتو چیست؟

جواب این سوال به خود شما بستگی دارد. در صورتی که به بازی کردن علاقه دارید، شاید بهترین روش برای شما P2E باشد اما اگر احساس می‌کنید که باید تحرک بیشتری داشته باشید، مشارکت در یک پروژه M2E به شما کمک می‌کند تا نه تنها از قدم زدن‌های روزمره خود پول در بیاورید بلکه به ورزش کردن و تحرک بیشتر ترغیب شوید تا درآمد بیشتری داشته باشید.

۳- بهترین بازی برای درآوردن پول بدون کار در کریپتو چیست؟

تعداد زیادی بازی P2E وجود دارد که از بهترین‌های آن‌ها می‌توان به آکسی اینفینیتی و مای نیبر آلیس اشاره کرد.

جمع بندی

توسعه دنیای ارزهای دیجیتال و دیفای، روش‌های درآمدزایی متنوعی برای فعالین حوزه کریپتو فراهم آورده است تا بدون زحمت زیاد و حتی بدون سرمایه اولیه به درآمدهای خوبی برسند. در این مقاله، چهار روش کسب درآمد بدون زحمت در دنیای کریپتو را به شما مخاطبان گرامی مجله صرافی داموند معرفی کردیم.

P2E، M2E، W2E و C2E مهم‌ترین روش‌ها برای درآوردن پول بدون کار در دنیای کریپتو هستند. همانطور که گفته شد، رایج‌ترین این روش‌ها، P2E است و در حال حاضر، امکان کسب درآمد از بازی‌های متاورسی متعددی وجود دارد. با این حال، سه روش دیگر، ویژه M2E نیز پتانسیل بالایی برای رشد دارند. البته، پیش از سرمایه‌گذاری یا وقت گذاشتن روی هر پروژه‌ای برای کسب درآمد منفعل باید چهار عامل پایداری، دسترسی، منبع درآمد پلتفرم و رقابت را در نظر داشته باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.