داموندمگ

بررسی مفاهیم ییلدفارمینگ و فلش لون در حوزه دیفای DeFi

DAMOND
دیفای

دیفای قابلیت‌های مختلفی مثل فلش لون، ییلد فارمینگ و… را به کاربران مختلف بازار ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد. تنوع پروژه‌ها و Dappهای زیر مجموعه امور مالی غیرمتمرکز بسیار زیاد است؛ به همین دلیل مهم‌ترین نکته‌ای که برای توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان، تریدرها و سرمایه‌گذاران اهمیت دارد، این است که پروژه‌های مختلف و کاربرد آن‌ها را بشناسند. در نتیجه می‌توانند پروژه‌ای که می‌تواند آن‌ها را به اهدافشان برساند، پیدا کنند و از آن بهره ببرند.

مهم‌ترین دغدغه فعالان بازار ارزهای دیجیتال کسب درآمد حداکثری از این بازار و تکنولوژی بلاکچین است. موضوع این مقاله هم به فلش لون و ییلد فارمینگ که دو قابلیت برای پول‌سازی در بازار ارزهای دیجیتال هستند، اختصاص دارد.

دیفای DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز، پروژه‌ها یا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی هستند که بر بستر بلاکچین توسعه داده می‌شوند. می‌توان گفت پروژه‌های دیفای تمام خدمات مالی که اکنون به صورت متمرکز ارائه می‌شود را به صورت غیرمتمرکز و بدون واسطه ارائه می‌دهند و قابلیت‌هایی افزون بر آن را هم عرضه می‌کنند.

به عنوان مثال شما در پروژ‌ه‌های دیفای می‌توانید مثل سیستم‌های سنتی وام بگیرید. در سیستم‌های سنتی برای وام گرفتن به ضامن نیاز دارید یا باید دارایی را به عنوان وثیقه در بانک بگذارید و بعد از بازپرداخت وام وثیقه را برداشت کنید. در سیستم دیفای می‌توانید با وثیقه و ضامن وام بگیرید، اما روش‌هایی هم وجود دارد که نیازی به پرداخت وثیقه ندارد. یکی از این روش‌ها فلش لون است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

DeFi بستر گسترده‌ای برای کسب درآمد از طریق بازار ارزهای دیجیتال را فراهم کرده است. در سال‌های ابتدایی، کاربران برای کسب درآمد از این بازار یا باید ترید می‌کردند و یا ارز دیجیتالی را می‌خریدند، ذخیره می‌کردند تا بعد از افزایش قیمت آن را بفروشند و سود به دست آورند. اما در حال حاضر روش‌‌های دیگری مثل استیکینگ و ییلد فارمینگ هم برای کسب درآمد وجود دارد. در قسمت‌های بعدی درباره روش‌های کسب درآمد از این طریق هم توضیح می‌دهیم.

وام سریع یا Flash Loan چیست؟

فلش لون

وام سریع (Flash Loan) یکی از روش‌های نوین دریافت وام است که امکان اجرای آن، با استفاده از پروتکل‌های دیفای فراهم شده است. در این روش کاربران هیچ نیازی به وثیقه‌گذاری یا ضامن ندارند و به طور کلی به هیچ شخص یا ابزار ثالثی برای تضمین بازپرداخت وام نیاز نیست. برای دریافت فلش لون، کاربران ابتدا باید وارد پلتفرمی شوند که از این نوع وام پشتیبانی می‌کند و آن را ارائه می‌دهد. آن‌ها برای دریافت مبلغ مورد نظر خود درخواست می‌دهند، وام را دریافت می‌کنند و می‌توانند از آن استفاده کنند. در نهایت باید مبلغ دریافتی را به همراه کارمزد آن در مدت تعیین شده بازپرداخت کنند.

روش تضمین بازپرداخت فلش لون

آنچه گفتیم فرایند کلی دریافت فلش لون بود، اما پلتفرم‌هایی که این نوع وام را ارائه می‌دهند از دو نکته جزئی برای تضمین بازپرداخت آن استفاده می‌کنند.

نکته اول این است که کاربران فقط می‌توانند وام خود را در بستر پروتکل‌های DeFi و در بلاکچینی که وام را در آن گرفته‌اند، خرج کنند. به عنوان مثال اگر شما فلش لون را در یک پروتکل مبتنی بر اتریوم و با یک توکن ERC-20 گرفته باشید، فقط می‌توانید آن را در پروتکل‌های دیفای موجود بر بستر اتریوم خرج کنید. شما اجازه ندارید پول دریافتی را به ولت‌هایی مثل ولت سرد که پول را از دسترس خارج می‌کنند،‌ انتقال دهید. همچنین نمی‌توانید آن را به صرافی‌های متمرکز ببرید و به پول نقد تبدیل کنید.

بازپرداخت فلش لون

نکته دوم در استفاده از فلش لون این است که تمام فرایندی که مبلغ وام طی می‌کند، در یک تراکنش و قرارداد هوشمند ثبت می‌شود. یعنی زمانی که شما وام را دریافت می‌کنید، یک قرارداد هوشمند شروع می‌شود. هر کاری که با این پول انجام می‌دهید هم در این قرارداد ثبت خواهد شد. در نهایت وقتی پول را به همراه کارمزد آن برمی‌گردانید، قرارداد هوشمند تکمیل می‌شود. در صورتی که کاربری مبلغ وام را در مدت تعیین شده بازنگرداند، قرارداد باطل می‌شود و همه تراکنش‌هایی که انجام داده برمی‌گردد. اصطلاحا می‌گوییم دریافت و پرداخت فلش لون در یک تراکنش صورت می‌گیرد.

چطور می‌توانیم با وام سریع درآمد داشته باشیم؟

به طور کلی وام‌های ارز دیجیتال برای افرادی کاربرد دارد که راه کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال را می‌دانند، اما بخاطر کمبود یا نداشتن سرمایه نمی‌توانند در این بازار فعالیت داشته باشند. چنین افرادی می‌توانند با دریافت وام برنامه‌هایشان را اجرا کنند و با سودی که به دست می‌آورند، هم وام را بازپرداخت کنند و هم سودی برای خودشان داشته باشند. به عنوان مثال برخی از تریدرها از فلش‌ لون‌ها برای آربیتراژ تریدینگ استفاده می‌کنند. در آربیتراژ تریدینگ می‌توان از از اختلاف قیمتی که در پلتفرم‌های مختلف ارز دیجیتال وجود دارد، سود به دست آورد.

چطور با استفاده از ییلد فارمینگ در بازار ارزهای دیجیتال درآمد داشته باشیم؟

روش دیگری که برای کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد، ییلد فارمینگ (Yield farming) است که با نام‌های دیگری مثل استخراج نقدینگی (Liquidity mining) یا کشت سود هم شناخته می‌شود. این روش برای افرادی کاربرد دارد که دارایی کافی برای سرمایه‌گذاری در اختیار دارند و به دنبال روشی هستند که بیشترین بازدهی را در ازای سرمایه‌ای که ذخیره می‌کنند، به دست آورند.

در ییلد فارمینگ، کاربران به عنوان تأمین‌کننده در استخرهای نقدینگی فعالیت می‌کنند. استخر نقدینگی در پلتفرم‌های دیفای مثل صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارد. در هر استخر یک توکن یا یک جفت ارز ذخیره می‌شود. کاربرانی که در پلتفرم مورد نظر فعالیت می‌کنند، از نقدینگی موجود برای تراکنش‌هایشان بهره می‌برند. پاداش افرادی که به عنوان تأمین‌کننده، دارایی‌هایشان را در پلتفرم مورد نظر به اشتراک گذاشته‌اند نیز با استفاده از کارمزد تراکنش‌ها پرداخت می‌شود. این فرایند چیزی است که آن را با نام ییلد فارمینگ می‌شناسیم.

کشت سود

البته کشت سود نکات پیچیده‌تری هم دارد. مثلا اگر یک تأمین‌کننده نقدینگی حجم دارایی بیشتری در استخر نقدینگی تأمین کرده باشد، پاداش بیشتری دریافت می‌کند. به همین دلیل مجموعه‌هایی وجود دارند که تأمین‌کنندگان مختلف را در کنار هم جمع می‌کنند و بستری به نام مزارع کشت سود تشکیل می‌دهند. در مزارع سودی حاصل از ییلد فارمینگ، بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود.

هرچقدر نقدینگی یک پلتفرم بیشتر باشد، تراکنش‌های ارزهای دیجیتال در آن با سرعت بالاتری انجام می‌شود و می‌تواند کاربران بیشتری را جذب کند. به همین دلیل پروتکل‌های DeFi برنامه‌های گوناگونی برای پاداش دادن به ییلد فارمرها یا تأمین‌کنندگان نقدینگی ارائه می‌دهند تا آن‌ها را برای به اشتراک گذاشتن نقدینگی در پلتفرم خود ترغیب کنند. پیدا کردن پلتفرمی که در ییلد فارمینگ بیشترین بازدهی را به سرمایه‌گذار می‌دهد، مهم‌ترین دغدغه افرادی است که از این طریق درآمد کسب می‌کنند.

کلام آخر؛ روش های متنوع کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال

دیفای روش‌های مختلفی برای کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است. با بسترهایی که در سال‌های اخیر در بلاکچین ایجاد شده، توسعه‌دهندگان می‌توانند ایده‌هایشان را به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز تبدیل کنند و از آن‌ها درآمد داشته باشند. تریدرها و سرمایه‌گذاران هم با مشارکت و کار کردن در پلتفرم‌های دیفای می‌توانند سود بیشتری از بازار به دست آورند.

در این مقاله دو مورد از پرکاربردترین قابلیت‌های ارائه شده در پروتکل‌های DeFi را معرفی کردیم و درباره آن‌ها توضیح دادیم. داموندمگ اطلاعات جامعی درباره روش‌های مختلف کسب درآمد از بازار ارزهای دیجیتال به کاربران ارائه می‌دهد و پروژه‌های مختلفی که در این زمینه راه‌اندازی شده‌اند را معرفی می‌کند. اگر هوشمند باشید، می‌توانید روش‌های نوین پولسازی را پیدا کنید و از طریق آن‌ها درآمد خوبی به دست آورید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.