داموندمگ

Yield Guild چیست؟ بازی Yield Guild با توکن YGG

DAMOND
بازی Yield Guild

کسب درآمد خوب از بازی کردن رویایی است هر چند واقعی اما نه آنقدر آسان که بعضی‌ها تصور می‌کنند. این روزها، تعداد زیادی بازی برای کسب درآمد (Play-to-Earn یا P2E) وجود دارد که برای شروع کار در بسیاری از آن‌ها باید سرمایه کافی برای خرید NFTها داشته باشید. پروژه بازی Yield Guild با اجاره NFTها این مشکل را حل کرده است. Yield Guild Games یا بازی YGG نوعی اکوسیستم متاورسی و سازمان مستقل غیر متمرکز (Decentralized Autonomous Organization یا DAO) است که با تمرکز روی کامیونیتی، غیر متمرکز بودن و رشد اقتصادی-اجتماعی خوب به واسطه بازی‌های P2E محبوبیت زیادی دارد.
Yield Guild Games می‌خواهد روی بازار ۲ میلیارد دلاری NFTها سرمایه‌گذاری کند. بنیانگذاران این پروژه بر این باورند که بازار جهانی بازی‌های P2E و توکن‌های دیفای، پتانسیل رشد بسیار بالایی دارد و در سال‌های آتی به سرعت رشد خواهد کرد. این پروژه می‌خواهد یک کامیونیتی جهانی بسازد که بازیکنان بتوانند در آن بازی‌های P2E را انجام دهند و در عین حال، با همدیگر در ارتباط باشند و برای دریافت پاداش‌های درون-بازی با همدیگر رقابت کنند.
در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با اکوسیستم بازی Yield Guild، برنامه کمک هزینه مالی این پروژه به بازیکنان جدید متاورس و دیگر ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن صحبت کنیم. با مجله صرافی داموند همراه باشید.

آشنایی با پروژه بازی Yield Guild

بازی Yield Guild چیست

پروژه Yield Guild Games یک پروژه بلاک چینی است که مفاهیمی مثل امور مالی غیر متمرکز (Decentralized Finance) یا دیفای (DeFi)، توکن‌های غیر مثلی (Non-Fungible Tokens یا NFTها) و بازی‌های P2E را بر بستر اقتصادی متاورسی، با هم می‌آمیزد.

بازی Yield Guild را می‌توان یک سازمان ناشناس غیر متمرکز یا دائو دانست که روی NFTها در بازی‌های بلاک چینی در متاورس سرمایه‌گذاری می‌کند. این پروژه بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند و همانند هر پروژه دیگری بر بستر اتریوم، دارای توکن بومی خودش به نام YGG است.

Yield Guild Games پروژه‌ای کاملا غیر متمرکز محسوب می‌شود و دارندگان توکن‌های YGG دارای حق رأی در مورد تصمیمات حاکمیتی پروژه هستند.

این پروژه متاورسی با چهار هدف زیر توسعه یافته است:

 • به طور پیوسته، پربازده‌ترین NFTها را در دنیای متاورس به دست آورد.
 • شبکه‌ای همواره در حال رشد از بازی‌های P2E بسازد.
 • از مدیریت و اجاره دادن NFTها درآمدزایی کند.
 • به کمک شبکه‌های اجتماعی Yield Guild، کامیونیتی خود را به مشارکت در پروژه تشویق کند.

سابقه پروژه Yield Guild Games

بنیانگذار Yield Guild

این پروژه که در سال ۲۰۲۰، گابی دیژون (Gabby Dizon)، بریل لی (Beryl Li) و شخصی با نام مستعار Owl of Moistness  آن را بنیانگذاری کردند، برگرفته از بازی بلاک چینی آکسی اینفینیتی است. در واقع، دیژون تحت تأثیر توانایی این بازی برای کسب درآمدی بیشتر از میانگین دستمزدها در بسیاری از کشورها قرار گرفت و متوجه شد که استقبال از بازی‌های بلاک چینی در جنوب شرق آسیا به شدت در حال افزایش است. بنابراین، دیژون پروژه بازی Yield Guild را راه‌اندازی کرد تا شبکه‌ای جهانی برای بازیکنان P2E در دنیای متاورس ایجاد کند.

کمتر از یک سال بعد از راه‌اندازی این پروژه، بیش از ۲۰ هزار بازیکن در آن عضو شدند. در حال حاضر، Yield Guild Games یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های بازی‌های NFT در دنیای متاورس است.

آموزش بازی Yield Guild

بازی Yield Guild چطور کار می کند

این پروژه، دو مفهوم دیفای و NFTها را برای ایجاد اقتصادی متاورسی بر بستر بلاک چین اتریوم، ترکیب کرده است. سازمان مستقل غیر متمرکز Yield Guild Games، پروتکلی متن-باز (Open-Source) است که براساس قراردادهای هوشمند کار می‌کند. این سازمان، کارهای مختلفی را انجام می‌دهد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی براساس رأی‌گیری در میان اعضای کامیونیتی که توکن‌ها YGG را دارند
 • صادر کردن پاداش‌های مشارکت‌کنندگان در پروژه
 • کمک به فرایند اجاره کردن NFTها
مطلب پیشنهادی  خرید زمین در دیسنترالند با ارز مانا: نحوه خرید + قیمت

دائو بازی Yield Guild از چندین دائو کوچکتر که SubDAO نامیده می‌شوند، تشکیل می‌شود. هر کدام از این SubDAOها شامل گروه خاصی از بازیکنان در یک بازی NFT خاص هستند یا در یک موقعیت جغرافیایی مشابه زندگی می‌کنند. گذشته از این، هر کدام از این SubDAOها، قوانین خاص خودش را برای مدیریت فعالیت و دارایی‌های بازی P2E مرتبط دارد.

چنین مدلی، همکاری بین بازیکنان بازی‌های NFT مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد تا سودهای آن‌ها به حداکثر برسد. گذشته از این، اعضای گیلدها (گروه‌هایی از بازیکنان متاورسی) می‌توانند NFTهای در مالکیت کامونیتی را اجاره و از آن‌ها استفاده کنند تا پاداش‌های درون-بازی به دست آورند.

از سوی دیگر، کسانی که NFTهای خود را از طریق SubDAOها اجاره داده‌اند می‌توانند سهمی از درآمدهای بازیکنانی که NFTها را اجاره می‌کنند، داشته باشند.

همه NFTها و دارایی‌های دیجیتالی در Yield Guild Games، درون فضایی به نام خزانه (Treasury) ذخیره می‌شوند که کنترل آن در اختیار کامیونیتی است. این خزانه، NFTهای به دست آمده از چندین بازی P2E را در اختیار SubDAOها قرار می‌دهد.

اسکالرشیپ Yield Guild Games

اسکالرشیپ Yield Guild

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های این پروژه، برنامه اجاره دادن NFTهای درون-بازی است که در بالا به آن اشاره کردیم. این برنامه که اسکالرشیپ یا کمک هزینه YGG (YGG scholarship) نام دارد، نوعی مدل درآمدی و الهام گرفته شده از بازی آکسی اینفینیتی است.

به طور کلی، دارندگان دارایی‌های «NFTهای خارج از بازی» و بازیکنان بازی‌های P2E می‌توانند از این اسکالرشیپ استفاده کنند. این برنامه به صورت زیر کار می‌کند:

دارندگان NFTهای خارج از بازی، با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توانند NFTهای خودشان را به بازیکنان اجاره دهند تا بازیکنان با استفاده از آن‌ها، درآمدزایی داشته باشند. سهمی از این درآمدها به اجاره‌دهندگان NFTها تعلق می‌گیرد.

این قراردادهای هوشمند به گونه‌ای عمل می‌کنند که فقط مالک NFT می‌تواند NFT را انتقال دهد یا آن را معامله کند. بنابراین، بازیکنان جدید بازی‌های P2E که سرمایه لازم برای خرید NFTهای درون-بازی و شروع بازی‌های متاورسی را ندارند، می‌توانند با اجاره کردن NFTها در پروژه بازی Yield Guild، سفر خودشان را در متاورس شروع کنند.

این پروژه، گذشته از برنامه اسکالرشیپ خود، آموزش‌هایی به بازیکنان جدید ارائه می‌دهد. مدیران کامیونیتی، چنین اجرای این آموزش‌ها را بر عهده دارند.

DAO پروژه Yield Guild Games

dao بازی Yield Guild

سازمان مستقل غیر متمرکز در این پروژه همانند هر پروژه بلاک چینی و اپلیکیشن غیر متمرکز دیگری، با استفاده از قراردادهای هوشمند کار می‌کند. این قراردادهای هوشمند، نرم‌افزارهایی هستند که تراکنش‌ها را به صورت خودکار و براساس شرایط و ضوابط از پیش تعیین شده و نوشته شده در قرارداد، اجرا می‌کنند.

همانطور که در بالا گفتیم، سازمان مستقل غیر متمرکز بازی Yield Guild نیز براساس قراردادهای هوشمند و توکن بومی YGG کار می‌کند. دارندگان این توکن می‌توانند پیشنهاداتی برای ایجاد تغییراتی در قوانین پروژه، مثل توکنومیک و ساختار حاکمیتی دائو ارائه دهند یا اینکه در رأی‌گیری برای تأیید یا رد پیشنهادات دیگر اعضای کامیونیتی، مشارکت داشته باشند.

به طور کلی، دارندگان توکن‌های YGG در این پروژه به پنج دسته زیر تقسیم می‌شوند:

 • بنیان‌گذاران پروژه
 • مشاوران پروژه
 • خزانه
 • سرمایه‌گذاران روی پروژه
 • کامیونیتی

هر کدام از این گروه‌ها، نقش‌هایی کلیدی در حاکمیت Yield Guild Games ایفا می‌کنند. با این حال، کامیونیتی، قلب پروژه است و تصمیمات اصلی را می‌گیرد زیرا ۴۵ درصد از کل توکن‌های YGG در اختیار کامیونیتی است و در نتیجه، می‌توان این پروژه را کاملا غیر متمرکز دانست.

گذشته از گروه‌های فوق، اعضای گیلد نیز می‌توانند توکن‌های YGG را پاداش بگیرند. برای مثال می‌توان به پاداش‌های مشارکت در ایردراپ‌ها، استیکینگ، مدیریت سازمان مستقل غیر متمرکز، مشارکت در پروژه، افزایش سطح و وفاداری اشاره کرد.

ساختار اقتصاد توکنی پاداش-محور برای موفقیت هر سازمان مستقل غیر متمرکز، ضروری است. بنابراین، DAO پروژه بازی Yield Guild نیز انگیزه‌هایی از جنس پاداش برای مشارکت هر چه بیشتر اعضای کامیونیتی ارائه می‌دهد. گذشته از این و همانطور که پیش‌تر گفتیم، این دائو از دائوهای کوچک‌تری به نام SubDAO تشکیل شده است که حس متعلق بودن به یک گروه را در بازیکنان بیشتر کند و بنابراین، انگیزه‌های بازیکنان برای مشارکت در پروژه، بیشتر و بیشتر می‌شود.

مطلب پیشنهادی  یونی سواپ چیست؟ صرافی UniSwap با توکن UNI

SubDAOها در بازی Yield Guild

همانطور که پیش از این گفتیم، سازمان مستقل غیر متمرکز در Yield Guild Games به چندین SubDAO تقسیم می‌شود. می‌توان این SubDAOها را به عنوان کامیونیتی‌هایی محلی در اکوسیستم YGG در نظر گرفت.

هر کدام از این کامیونیتی‌های محلی، بازیکنانی هستند که در یک بازی P2E بازی می‌کنند یا موقعیت جغرافیایی یکسانی دارند.

برای مثال، یک SubDAO به بازیکنان بازی آکسی اینفینیتی تعلق دارد و یک SubDAO دیگر، مخصوص بازیکنان بازی سندباکس است. همچنین، یک SubDAO مخصوص بازیکنان جنوب شرق آسیا است و بازیکنان آمریکای مرکزی، SubDAO مخصوص به خودشان را دارند.

هدف بازی Yield Guild از گروه‌بندی بازیکنان در قالب SubDAOها، فراهم آوردن بستری برای ارتباطات بیشتر بین بازیکنان، کار کردن روی استراتژی‌ها و کمک کردن آن‌ها به همدیگر برای کسب درآمدهای بیشتر و در نتیجه، افزایش مشارکت بازیکنان در پروژه است که نهایتا منجر به افزایش درآمدهای پروژه می‌شود.

هر SubDAO، فعالیت‌های مرتبط با بازی خودش و دارایی‌هایی که بازیکنانش کسب کرده‌اند را با مجموعه‌ای از قوانین و شرایط مخصوص خودش مدیریت می‌کند اما بخشی از درآمد هر کدام از این SubDAOها به DAO اصلی پروژه می‌رسد.

هر SubDAO دارای یک رهبر و کیف پول و توکن مخصوص خودش است. دارندگان توکن‌ها می‌توانند براساس مشارکتی که در SubDAO دارند، در بخشی از درآمدهای حاصل از بازی، سهیم شوند. گذشته از این، داشتن توکن مخصوص هر SubDAO به معنی داشتن حق رأی و حتی ارائه پیشنهاداتی برای تصمیم‌گیری در مورد شرایط و قوانین آن SubDAO است.

توکن YGG

توکن ygg

در بالا گفتیم که پروژه Yield Guild Games بر بستر بلاک چین اتریوم کار می‌کند و توکنی بومی به نام YGG دارد. ذخیره کل این توکن ERC-20، یک میلیارد است که ۲۵ میلیون عدد آن در سال ۲۰۲۱ در طی یک عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز (Decentralized Exchange Initial Offering یا IDO) در صرافی غیرمتمرکز سوشی‌سواپ، فروخته شد.

این پروژه، برای حمایت از کامیونیتی و ایجاد ساختار حاکمیتی کاملا غیر متمرکز، ۴۵ درصد از ذخیره کل YGG را به اعضای کامیونیتی اختصاص داده است که به صورت تدریجی در طول ۴ سال بین آن‌ها تقسیم می‌شود.

از توکن YGG می‌توان برای کاربردهای مختلفی، شامل موارد زیر استفاده کرد:

 • ارائه پیشنهاداتی برای اعمال تغییرات در قوانین و پروتکل‌های سازمان مستقل غیر متمرکز بازی Yield Guild
 • شرکت در رأی‌گیری‌ها برای تأیید یا رد پیشنهادات سایر اعضای کامیونیتی
 • پرداخت کارمزدهای خدمات اکوسیستم
 • استیکینگ و دریافت پاداش
 • دسترسی به محتواهای اختصاصی در کانال دیسکورد پروژه

در حال حاضر امکان سواپ کردن YGG در صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز متعددی وجود دارد.

صندوق پروژه بازی Yield Guild

صندوق Yield Guild

سازمان مستقل غیر متمرکز پروژه Yield Guild Games از رویکرد متفاوت با رویکرد اکثر پلتفرم‌های استیکنیگ دیفای، برای یلد فارمینگ استفاده می‌کند. معمولا، در اکثر چنین پلتفرم‌هایی، توکن‌ها در ازای پرداخت بهره‌ای ثابت، سپرده‌گذاری می‌شوند. در YGG اینطور نیست و هر صندوق، دارای برنامه پاداش مخصوصی برای هر فعالیت خاصی در این اکوسیستم است.

برای مثال، ممکن است بازدهی یک صندوق به عملکرد یک برنامه اسکالرشیپ بستگی داشته باشد و در صندوقی دیگر، براساس برنامه پرورش آکسی (Axie Breeding Program) به سپرده‌گذاران پاداش بدهد.

بازی Yield Guild می‌خواهد یک صندوق جامع که براساس تمام فعالیت‌ها در این اکوسیستم به سپرده‌گذاران پاداش می‌دهد، راه‌اندازی کند. این صندوق، براساس درآمد گیلد از حق عضویت‌ها، فروش محصولات و خدمات، اجاره دادن NFTها، رشد خزانه و عملکرد شاخص SubDAO به سپرده‌گذاران پاداش خواهد داد.

دارندگان توکن‌های YGG می‌توانند برای پشتیبانی از این پروژه، توکن‌های خود را در هر صندوقی که بخواهند، سپرده‌گذاری کنند و پاداش‌ها براساس میزان YGG سپرده‌گذاری شده و با استفاده از قراردادهای هوشمند بین سپرده‌گذاران توزیع می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  استیبل کوین Djed، استیبل کوین جدید شبکه کاردانو

ضوابط عضویت بازی های P2E در YGG

تمامی بازی‌های P2E برای عضویت در بازی Yield Guild باید دارای سه شرط زیر باشند:

 • اقتصاد مجازی با توکن بومی
 • قابلیت P2E با سیستم پاداش دادن توکن‌های بومی به بازیکنان در ازای مشارکت آن‌ها در بازی
 • امکان خرید و فروش زمین در بازی

سوالات پرتکرار در رابطه با بازی Yield Guild

۱- پروژه بازی Yield Guild چیست؟

Yield Guild Games نوعی سازمان مستقل غیر متمرکز با توکن YGG است که بازیکنان تازه‌وارد متاورس می‌توانند با عضویت در آن، NFTها را اجاره و در بازی‌های متاورسی مختلف مثل آکسی اینفینیتی یا سند باکس شرکت کنند.

۲- SubDAO در بازی Yield Guild Games چیست؟

سازمان مستقل غیر متمرکز در Yield Guild Games از چندین DAO کوچکتر به نام SubDAO تشکیل می‌شود. هر کدام از این SubDAOها شامل گروه خاصی از بازیکنان در یک بازی NFT خاص هستند یا در یک موقعیت جغرافیایی مشابه زندگی می‌کنند. هر کدام از این SubDAOها، قوانین خاص خودش را برای مدیریت فعالیت و دارایی‌های بازی P2E مرتبط دارد.

۳- چرا روی بازی Yield Guild سرمایه گذاری کنم؟

اکوسیستم Yield Guild Games با ارائه اسکالرشیپ‌ها و مدل درآمدی بسیار جالبی براساس به دست آوردن NFTها و اجاره آن‌ها، مدلی کامل و تقریبا بی‌نقص برای جذب بازیکنان جدید به دنیای متاورس و دریافت بخشی از درآمدهای آن‌ها از بازی‌های P2E دارد. گذشته از این، بازی Yield Guild با داشتن مدل اقتصاد توکنی خوب و تعریف کاربردهای مختلف برای توکن YGG پتانسیل رشد بسیار بالایی در ‌آینده دارد و پیشبینی می‌شود که ارزش این توکن در سال‌های آینده، افزایش چشمگیری داشته باشد.

۴- اسکالرشیپ بازی Yield Guild چیست؟

منظور از کمک هزینه یا اسکالرشیپ در Yield Guild Games، امکان اجاره کردن NFTها بدون امکان معامله آن‌ها برای شروع بازی کردن در بازی‌های P2E است. بخشی از درآمدی که بازیکنان با استفاده از این NFTها در بازی‌های متاورسی کسب می‌کنند، به کسانی تعلق می‌گیرید که NFTهای خود را برای اجاره دادن در این اکوسیستم قرار داده‌اند.

جمع بندی

با اینکه بازی‌های P2E بستری عالی برای کسب درآمد در متاورس فراهم آورده‌اند اما شروع درآمدزایی با این بازی‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری‌های اولیه‌ای مثل خرید NFTها است. در نتیجه، خیلی از علاقه‌مندان به این بازی‌ها به دلیل نداشتن سرمایه کافی، هرگز وارد متاورس نمی‌شوند.

بنابراین، پروژه‌هایی با هدف ارائه کمک هزینه یا اسکالرشیپ بازی به علاقه‌مندان به شروع بازی در متاورس توسعه یافته‌اند تا نه تنها به توسعه متاورس کمک کنند، بلکه با شریک شدن در درآمدهای بازیکنانی که از این اسکالرشیپ‌ها استفاده می‌کنند، درآمدزایی داشته باشند.

یکی از این پروژه‌ها که وایت پیپر بسیار شفافی دارد، Yield Guild Games یا بازی YGG است. دارندگان NFTها می‌توانند با ثبت نام در این اکوسیستم، NFTهای خود را به متقاضیان اسکالرشیپ اجاره دهند تا هم بازیکنان بتوانند سفر خود را در متاورس شروع کنند و هم خود اجاره‌دهندگان NFTها از محل اجاره این دارایی‌های دیجیتالی، درآمد داشته باشند.

Yield Guild Games یک سازمان مستقل غیر متمرکز محسوب می‌شود که با توکن بومی YGG کار می‌کند. این توکن، کاربردی اساسی در اقتصاد توکنی و حاکمیت پروژه دارد و دارندگان آن می‌توانند نه تنها طرح‌های پیشنهادی خود را برای اعمال تغییرات در پروژه ارائه کنند، بلکه دارای حق رأی برای رد یا تأیید پیشنهادات سایر اعضای کامیونیتی هستند. از توکن YGG که ۴۵ درصد آن به اعضای کامیونیتی تخصیص یافته است، برای پرداخت کارمزدهای اکوسیستم و استیکنیگ نیز استفاده می‌شود.

بازی Yield Guild با مدل اقتصاد توکنی و حاکمیتی بسیار شفاف و کاملا غیر متمرکز و مدل SubDAO، پروژه بسیار خوش‌آتیه‌ای محسوب می‌شود که پتانسیل رشد بالایی دارد نه تنها می‌تواند جواب اعتماد سرمایه‌گذاران را به خوبی بدهد بلکه می‌تواند نقش پررنگی در توسعه متاورس و بازی‌های P2E داشته باشد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.